Megváltozott munkaképességűek alkalmazása (*)

A Magyar Létesítménygazdálkodási Szövetség nyilvános létesítménygazdálkodási fóruma.
A fórumok szervere a leveleket, értesítéseket az info@fmguru.hu e-mail címről küldi. Ha biztos akar lenni, hogy megkapja a leveleket, javasoljuk, lépjen kapcsolatban az Ön cégének az informatikai részlegével, és kérje, hogy vegyék fel az info@fmguru.hu e-mail címet a a spam szűrőben megbízhatók közé.

Megváltozott munkaképességűek alkalmazása (*)

HozzászólásSzerző: nemethgabor » 2011.01.20. 21:30

Feltöltöttem a megváltozott munkaképességű munkavállalók alkalmazásáról szóló kiselőadást.

Üdv mindenkinek !

Gábor
Csatolmányok
Rehab_kiselőadás_anonym.ppt
(118 KiB) 933 alkalommal.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára nemethgabor 2011.05.31. 21:00-kor.
nemethgabor
 
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2010.11.15. 11:36

Re: Kiselőadás Németh G. - Rehab.

HozzászólásSzerző: szeplevente » 2011.01.26. 18:18

Szia Gábor!

Sajnos személyesen nem tudtam részt venni azon az előadáson amikor a kiselőadásodat tartottad, de elolvastam a mellékelt fájlt.
Ne vedd kötözködésnek, lehet hogy szóban megbeszéltétek, de számomra nem derült ki igazán, hogy szerinted érdemes-e alkalmazni megváltozott munkaképességűt, vagy sem.

A számok nem teljesen stimmelnek: 750 fős statisztikai munkavállalói létszám esetén a csökkent munkaképességűek aránya el kell hogy érje a teljes létszám 5%-át (38 fő).
A hozzájárulás éves összege a kötelező foglalkoztatási szintből hiányzó létszám és a rehabilitációs hozzájárulás mértékének szorzata. A hozzájárulás mértéke 2010-ben 964.500,- Ft/fő/év volt.
Ez alapján a Zoltek Zrt-nek kb. 36.651.000 Ft-ot kellett (volna) fizetnie, és nem 28 millió Ft-ot (de lehet hogy csak elírtad a táblázatban). Ha költség oldalon nem a takarítással, hanem a terület-karbantartással számolnál (nem tudom ez elvégeztethető-e megváltozott munkaképességűekkel), a költségmegtakarítás sokkal szignifikánsabb lenne. (kb. 46 millió Ft!) A másik verziónál is legalább 15-20 millió Ft a különbség.

Lehetséges megoldásként profi takarító cég bevonását veted fel. A probléma az, hogy nem tudná egy ilyen vállalkozás annyival olcsóbban elvállalni a takarítást, hogy számszerűleg minimalizálja a költségmegtakarítás másik változatához képest (megváltozott munkaképességűek alkalmazása) a különbséget. Legfeljebb ha ingyen végezné, de hát ugye ezt senkitől sem várhatnánk el.

A kérdés az, hogy a Zoltek Zrt-nek megér-e ennyi többletköltséget az, hogy ne kelljen "bajlódnia" - az általad is felsorolt - egyéb következményekkel ( szabadságok, munkaügyi és egyéb problémák).
A tapasztalat az, hogy a nagy cégek is inkább alkalmaznak csökkent munkaképességűeket, mintsem hogy horribilis hozzájárulást fizessenek be a nagy közös kasszába. Pl. a Pick Zrt 2009-ben 5 megváltozott munkaképességűt alkalmazott, 2010-ben pedig már több mint 300 (!)-at.

Ne haragudj, nem akarok szőrszálat hasogatni, de a záró mondat (Pénzbe kerül, de vélhetően sok - főleg kezdeti - nehézségen átsegít !) mint lehetséges megoldás számomra nehezen értelmezhető.
Ha ezt szóban akkor kielemeztétek, akkor én erről sajnos lehet hogy lemaradtam.
szeplevente
 
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2010.11.08. 15:30

Re: Kiselőadás Németh G. - Rehab.

HozzászólásSzerző: nemethgabor » 2011.01.27. 16:29

Szia Levente !

Én azért számoltam 35 fővel, mert a 750 főbe(mint statisztikai létszám) már őket is beleszámoltam.
A táblázatban azért szerepel 28.935.000,-Ft, mert 30 főre készült (5 fő megváltozott munkaképességű munkavállalónk van jelenleg) - Ezt szóban elmondtam.

A profi takarítócég bevonása azt jelenti, hogy ők adják a technológiát, gépeket, szakmai irányítást, stb. Ezt a projekt költség tartalmazza. Én erre értettem, hogy sok nehézségen átsegít.

Remélem pár kérdést suóikerült tisztáznom!

Jelenleg úgy állunk, hogy 22 megváltozott munkaképességű túl van az első körön, most jön az orvosi alk.vizsgálat.

Üdv.

Gábor
nemethgabor
 
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2010.11.15. 11:36

Re: Kiselőadás Németh G. - Rehab.

HozzászólásSzerző: szeplevente » 2011.01.30. 19:05

Szia Gábor!

Köszönöm, a számok így már tiszták. Ezek alapján már értem, hogy miért így számoltál.

Ezek szerint akkor eldőlt, hogy a cég a megváltozott munkaképességűek alkalmazásával kalkulál.
Az is eldőlt már, hogy melyik munkaterületen alkalmazzátok őket? (Tereprendezés vagy takarítás?)
Mekkora megtakarítást terveztek így a jövőben?

Üdv:
Levente
szeplevente
 
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2010.11.08. 15:30

Re: Kiselőadás Németh G. - Rehab.

HozzászólásSzerző: gurtlermiklos » 2011.01.31. 11:25

Szia, Gábor

csak az előadás végére értem oda ezért kimaradtam néhány dologból, lehet, hogy olyat vetek fel ami már elhangzott.
Az ötletet kiválónak tartom, azt hiszem az állam ezzel a magas befizetendő hozzájárulással egyértelműen rákényszeríti, a cégeket a csökik alkalmazására.
Az én problémám csak az, hogy Nyergesújfalun és környékén van-e 35 megváltozott munkaképességű, aki szeretne dolgozni és pont annyira rokkant, hogy a rá kiszabott munkát el tudja végezni, lehet-e őt több órában alkalmazni, vagy 4 óra után elfárad. Nem ártana kiképezni a megfelelő munkakörre ami további költséget jelent. Azt tanácsolom, hogy a megfelelő létszámú rokkant munkavégzők felvételét és képzését, mennyiségének biztosítását továbbra is a takarítócégre bízzátok.

üdv Miki
gurtlermiklos
 
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2010.11.04. 17:34

Re: Kiselőadás Németh G. - Rehab.

HozzászólásSzerző: szeplevente » 2011.01.31. 16:41

gurtlermiklos írta:Szia, Gábor

csak az előadás végére értem oda ezért kimaradtam néhány dologból, lehet, hogy olyat vetek fel ami már elhangzott.
Az ötletet kiválónak tartom, azt hiszem az állam ezzel a magas befizetendő hozzájárulással egyértelműen rákényszeríti, a cégeket a csökik alkalmazására.
Az én problémám csak az, hogy Nyergesújfalun és környékén van-e 35 megváltozott munkaképességű, aki szeretne dolgozni és pont annyira rokkant, hogy a rá kiszabott munkát el tudja végezni, lehet-e őt több órában alkalmazni, vagy 4 óra után elfárad. Nem ártana kiképezni a megfelelő munkakörre ami további költséget jelent. Azt tanácsolom, hogy a megfelelő létszámú rokkant munkavégzők felvételét és képzését, mennyiségének biztosítását továbbra is a takarítócégre bízzátok.

üdv Miki


Szia Miki!

Nincsen rózsa tövis nélkül...Nyilvánvaló hogy a törvényalkotó célja az, hogy a munkavállalók ne tolják félre ezt a dolgot egy "túl sok lenne a nyűgöm velük" megjegyzéssel, vagy ha igen, akkor ezért cserébe nyúljanak a zsebükbe.
A tanácsod azért nem megvalósítható, mert a szóban forgó cégnek akkor nem kell fizetnie a hozzájárulást, ha Ő alkalmazza őket. Amennyiben a szerződéses partner teszi ezt meg, a kedvezmény őt fogja illetni és nem azt, aki vele szerződéses jogviszonyban áll. Az meg egy kicsit furcsa lenne, ha a cég alkalmazásában álló megváltozott munkaképességűekkel végezné el a szerződött külsős partner a szóban forgó munkálatokat.... Legfeljebb tanácsadói szerződést köthetnének egymással, vagy esetleg eszközbérleti szerződést :lol:
szeplevente
 
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2010.11.08. 15:30

Re: Kiselőadás Németh G. - Rehab.

HozzászólásSzerző: nemethgabor » 2011.02.01. 20:13

Sziasztok !

Miki kérdésére : Már az első hirdetésre meglepően sok megváltozott munkaképességű jelentkezett : 30 nő és 14 férfi (a számok szerintem elgondolkodtatóak !). Mindannyian Nyergesújfalu 10km-es körzetéből. Mivel takarítónőket keresünk, csak a nőkkel foglalkoztunk. A 30 jelentkezőből 22 ment át az első rostán.

A takarító céggel, amely egyébként is dolgoztat rehabosokkal, olyan szerződést kötöttünk, hogy már a kiválasztást, betanítást és az esetleges utánpótlást is ők szervezik. Tőlük béreljük az eszközöket is.
nemethgabor
 
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2010.11.15. 11:36

Re: Megváltozott munkaképességűek alkalmazása

HozzászólásSzerző: Galferenc54_ » 2011.02.09. 13:55

Szia Gabi!

Utána néztem hogy nálunk mi a helyzet rehab munkaerő ügyében. Ezt a pénzügyi vonal elkezdte kezelni még 2010-ben.

Üdv: Feri
Galferenc54_
 
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2011.02.03. 13:20

Re: Megváltozott munkaképességűek alkalmazása (*)

HozzászólásSzerző: bozsozoltan » 2011.03.27. 20:40

Nálunk a call centerben pár éve kialakítottuk a megváltozott munkaképességüek részére a lehetőséget, hogy ott dolgozhassanak. Az épület adottsága eleve jó ilyen szempontból, az akadálymentesítéshez nem kellett átalakítani semmit. Külön kialakítottunk részükre mellékhelyiséget. A munka pedig kimondottan végezhető akár kerekesszékkel is. Mégsem lett belőle semmi. Hogy hol akadt el a dolog, annak utánajárok.
bozsozoltan
 
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2010.11.14. 09:21

Re: Megváltozott munkaképességűek alkalmazása (*)

HozzászólásSzerző: nemethgabor » 2011.03.29. 13:52

Sziasztok !

Érdekes olvasni a különböző hozzászólásokat. Minden esetre nekem az jött le, hogy a cégek többségét valamilyen szinten érdekli a téma, de a legtöbben már a kezdetek kezdetén feladják. Talán mert macerás és dolgozni kell vele ??? :(
Mi még nagyon az elején tartunk (márc.8-tól) a projektnek, de úgy néz ki, hogy kisebb döccenőkkel de sikerül/sikerült átállnunk.
A takarítás koordinálására (munkaszervezés, beosztás, takarítószer igény, stb.) továbbra sincs gondunk, ezt a részét kiszerveztük.

+ még egy gondolat ébresztő :

A megváltozott munkaképességű munkavállalók 75%-ra sikerült pályázati forrást szereznünk, így a teljes munkabérüket (járulékostól) 9-12 hónapig pályázati pénzből fedezzük. Tudom, hogy ez hosszú távú tervezés esetén nem oldja meg az összes problémát, de az elején nekünk nagyon jól jött. :)
Dícséret a szemfüles HR-esünknek !!!

Tájékoztatásul a pályázat : TÁMOP 1.1.1.

Üdv.

Gábor
nemethgabor
 
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2010.11.15. 11:36

Következő

Vissza: FM Guru Fórum

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég

cron