A 3d nyomtatás hatása a létesítménygazdálkodásra (*)

A Magyar Létesítménygazdálkodási Szövetség nyilvános létesítménygazdálkodási fóruma.
A fórumok szervere a leveleket, értesítéseket az info@fmguru.hu e-mail címről küldi. Ha biztos akar lenni, hogy megkapja a leveleket, javasoljuk, lépjen kapcsolatban az Ön cégének az informatikai részlegével, és kérje, hogy vegyék fel az info@fmguru.hu e-mail címet a a spam szűrőben megbízhatók közé.

A 3d nyomtatás hatása a létesítménygazdálkodásra (*)

HozzászólásSzerző: Czerny » 2012.01.12. 13:47

A hfms.org.hu cikke: http://www.hfms.org.hu/web/index.php?op ... =6&lang=hu
Lesz-e új ipari forradalom, olyan mint a könynyomtatás, a vasút, a repülés és az internet?
Ha lesz, mi lesz a hatása a létesítménygazdálkodásra?
Gondolják csak el: nem kell annyit szállítani, nincsenek nagy gyárak vagy csak sokkal kevesebb ...
Mire számíthatunk, ide értve a kummunikációs technológia elképesztő fejlődését?
Czerny
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 2191
Csatlakozott: 2008.05.20. 19:30

Re: A 3d nyomtatás hatása a létesítménygazdálkodásra (*)

HozzászólásSzerző: gyorgy.simon » 2012.01.13. 12:57

Szerintem ez egy rendkívül érdekes és előremutató technológia!
Hallotam már az alkalmazásárol az orvosipar területén is amikor szerveket nyomtatnak hasonló technológiával. Mindenképp hasznosnak talállom olyan egyedi és más eljárásal csak rendkívül nehezen vagy egyátalán nem előállítható dolgok készítésében amikből csak kis példányszám szükséges. Viszont egyenlőre nem tartom valószínűnek, hogy a nagy gyárakat kitudná váltani. Mivel a termelés sebessége nem elég gyors egyenlőre, valamint nem derült ki számomra, hogy milyen alapanyagokkal dolgozik és hogy mennyivel költségesebb vagy olcsóbb pl. egy ilyen egyszerű tárgy mint a svédkulcs előállításánál.
Minden esetre szerintem érdemes a technológia fejlődését figyelemel kísérni.
S.Gy.
gyorgy.simon
 
Hozzászólások: 87
Csatlakozott: 2011.10.29. 17:23
Tartózkodási hely: London/UK

Re: A 3d nyomtatás hatása a létesítménygazdálkodásra (*)

HozzászólásSzerző: Czerny » 2012.01.13. 14:16

Igen, de mi lesz a hatása a létesítménygazdálkodásra?
Czerny
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 2191
Csatlakozott: 2008.05.20. 19:30

Re: A 3d nyomtatás hatása a létesítménygazdálkodásra (*)

HozzászólásSzerző: budaiferenc » 2012.01.19. 23:33

Sziasztok,

Elolvasva a cikket és megnézve a videót, vegyes érzéseim támadtak.

Egyrészt azért, mert mi van, ha ez a következő világdurranás, és mint az akkori IBM vezér, nem látom meg a technológia mögött a forradalmat. Másrészt meg a gyerekkorom Lego építési élménye jutott eszembe és már láttam magam előtt a kis helyigényű gyárakat, ahol 3D nyomtatókból jön ki a "svédacél" azaz a komplett termék. Na ennyi erről elég is, térjünk a tárgyra!

3D nyomtató és... Az ipari forradalom mindent megváltoztatott ez tény, de a marketing szerintem még többet. Miért? Mert sajnos hitet adott! Elhitet veled mindent és te elhiszed. Igényt generál, arra amiről nem is tudtad, hogy "szükséges" az életedhez és valóban nem is szükséges!. És szép lassan nem lehetsz meg nélküle. Csak pár példa: Sony walkmen, Ipod, fényképezős telefon, stb.
Más megközelítésből, valamennyi közösségi oldal. Pl., ma a kiadók és a koncertet szervezők, azt nézik, hogy egy bandát mennyien lájkolnak. És ha sokan, akkor meghívják őket a fesztiválokra. Régen koncertekre, próbatermekbe jártak, és az döntött. Vagy a Sustainable development, az ISO... Csináljuk papíron, mert versenyelőny, meg trendi, de igazából csak marketing egyelőre. Tisztelet a kivétel (ha van) A legjobb példa a kiotói egyezmény, amit az USA nem írt alá.
Egyszóval, ha ügyesek a fiúk a marketingen és van egy vezér (RIP for S.J.) , akkor elterjed és lesz előnye az biztos (bár azt megnézném, hogy Zaha Hadid így "makettezik"), ha csak később is.

Másrészt, nem nagyon látom az előnyét és ez a mondat is megzavart a szerző részéről, mert őszintén írom: nem értem:
"Nemcsak az alkatrészek gyártási és beszerzési útvonalát, értékláncát alakíthatja át, hanem az épületek korlátait is feloldhatja." Milyen korlátot tud feloldani? Eltűnteti a szabványokat, a tervezési előírásokat? Az épületeket nyomtatni fogjuk??

A szakmánk szolgáltatásból áll, nem a gyártásból. Mi termékeket vesszük, és nem előállítuk. Szóval, ha gépész vagy alkatrész tervezők lennénk, akkor okés. Kinyomtatjuk, még a prototípus előtt megrágjuk, áttervezzük, stb-stb. Tömérdek pénzt lehetne megspórolni így (talán).
Én nem nagyon látom ennek a helyét egyelőre, mert mint jó létesítmény gazda tudom, hogy a humán költség a sok és ha kell nekem ez a csoda, akkor kivárok majd és leverem a beszállítón. Majd később reagálok a piacra. Pl., Most, majd ha költöztetek, akkor nem csak szép színes tervrajzot készítek csak és ha esetleg a vezérhez megyek, ekkor 3D tervet is és vizuális effektekkel feldobom, hogy megvegye a storyt. Hanem most majd egyből makettet is viszek - természetesen a tervezőtől várom el, hogy csináljon/nyomtasson nekem - és a székébe szegezem a Bosst.
Lehet, hogy így egy két helyen gyorsabb lesz, ha a költözéseknél, kisebb kialakításoknál egy gomb és tudok majd makettet nyomtatni és ez beépül a mindennapokba, de nagyobb raktárat meg nem akarok és a szemétdíjat sem akarom, hogy több legyen.
Tehát jó ez nekem?? Vagy még én nem értem meg a technika újítására és pesszimista vagyok egyből minden újra? Lehet.
De most még inkább csak varázslat szintjén látom a kapcsolódási pontot máshol nem. Inkább csak a makettek kiváltására a kisebb átalakításoknál költözéseknél és a helyigényt és a plusz költséget, hogy még egy nyomtató még egy szerződés, még egy meghibásodási pont.

Szóval szerintem inkább a gyártási oldalé ez a technológia. De az idő majd eldönti és a lobbi...
budaiferenc
 
Hozzászólások: 91
Csatlakozott: 2011.11.22. 20:37

Re: A 3d nyomtatás hatása a létesítménygazdálkodásra (*)

HozzászólásSzerző: Pad Dániel » 2012.01.20. 11:21

Sziasztok!

Egyet kell értenem részben az elöttem szólóval. Bár én finomabban fogom megfogalmazni a mondandómat.

Szerintem a 3d nyomtatás nem lesz hatással a létesítménygazdálkodásra. Teljesen más téma.

A 3d nyomtatás a gyártásra, termelésre lehet, lesz hatással. A létesítménygazdálkodás pedig egy komplex szolgáltatás.
Az egyik termék a másik szolgáltatás.

Esetlegesen olyan befolyássa lehet, hogy olcsóbban, gyorsabban lehet egy terméket előállítani, mint eddig.

üdv.:
Dániel
Pad Dániel
 
Hozzászólások: 90
Csatlakozott: 2011.11.22. 21:21

Re: A 3d nyomtatás hatása a létesítménygazdálkodásra (*)

HozzászólásSzerző: MolnarJulianna » 2012.01.20. 14:49

Sziasztok!

A 3D nyomtató és sokrétű felhasználási lehetősége nagyszerű, de bennem is sok a nyitott kérdés ezzel kapcsolatban. Milyen alapanyagokból, milyen költséggel, mennyire tartós tárgyakat, eszközöket, esetleg épületeket lehet így előállítani? Ha valóban ez a jövő, mi lesz a termelőcégekkel, üzletekkel? Helyettesítheti valóban az eredeti termékeket? Szeretnénk egy olyan világban élni, ahol a minket körülvevő tárgyak egy-két féle alapanyagból készülnek?
A 3D nyomtatók létesítménygazdálkodásban való felhasználhatóságát egy új terv, ötlet bemutatásánál tudom jelenleg elképzelni. Egy színes 3D-s modell látványosan, kézzel foghatóan szemléltethet pl. egy épület-átalakítást. A számítógéppel, pontos adatok alapján megtervezett modell kinyomtatásával a hibák, hiányosságok könnyebben észrevehetők, és azonnal korrigálhatók. További lehetőségként a karbantartásban használatos speciális szerszámok, alkatrészek legyártása válhat ezáltal könnyebbé, egyszerűbbé.
Az interneten böngészve találtam példát ház méretű építmények nyomtatására is, ez a „nyomtató” kinyomtatja az alaptól kezdve a ház falait. Az alapötlet nem tűnik rossznak, biztosan gyors és hatékony, de az nem derül ki, hogy a falban lévő villany, víz, gázvezetékek mikor és hogyan kerülnek be az épületbe. Bár az is lehet, hogy ha már így építkezünk, ennek nem is lesz jelentősége az alternatív energiahordozók térnyerése miatt.

Üdv. MJ
MolnarJulianna
 
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2011.10.27. 06:40

Re: A 3d nyomtatás hatása a létesítménygazdálkodásra (*)

HozzászólásSzerző: Czerny » 2012.01.20. 15:01

Úgy látom kezdünk rossz irányba menni.
Amikor azt írtam
Ha lesz, mi lesz a hatása a létesítménygazdálkodásra?
arra gondoltam, ha a főtevékenység megváltozik a 3D nyomtatás elterjedésével, miben változik meg a mi feladatunk?

Az első kérdés persze az, egy adott főtevékenység hogyan változhat meg? (Melyik hogyan?)

PL. hogyan változik meg az az értéklánc, amely a gépkocsikat előállítja és eljuttatja a fogyasztókhoz
és amely a gépkocsikat fenntartja, javítja?

A kérdés az ebből következő létesítménygazdálkodási stratégiára vonatkozik.
Azaz
1. hogyan változik meg a főtevékenység működése?
2. milyen változásokat hoz ez a létesítménygazdálkodásban, azaz hogyan kell ennek hatására a létesítménygazdálkoádsnak megváltoznia?
3. és hogyan kell a létesítménygazdálkodásnak a várható változásokra felkészülnie?
......
Fontos, de sokkal kevésbé: Hogyan tudjuk mi felhasználni az új technológiát?

Azaz: lehetséges stratégiákról gondolkodunk. Mi lesz, ha így lesz és nem arról, igy lesz-e!
Az, hogy így lesz-e, a főtevékenység dolga, mi most úgy kaptuk meg a feladatot( a Board-tól :) ), mi lesz, ha így lesz.

"Szerintem a 3d nyomtatás nem lesz hatással a létesítménygazdálkodásra. Teljesen más téma.
A 3d nyomtatás a gyártásra, termelésre lehet, lesz hatással. A létesítménygazdálkodás pedig egy komplex szolgáltatás.
Az egyik termék a másik szolgáltatás."

Épp az a vicc, hogy ha a termelésre hatással lesz, másképp és mást kell szolgáltatnod, mivel a termelés megváltozik ( az értéklánc, és mi az értéklánc működési feltételeit, kereteit biztosítjuk.
Czerny
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 2191
Csatlakozott: 2008.05.20. 19:30

Re: A 3d nyomtatás hatása a létesítménygazdálkodásra (*)

HozzászólásSzerző: Legenyei Péter » 2012.01.22. 14:12

Sziasztok!

Több megközelítésből is lehet vizsgálni a kérdést.

1. Amennyiben a 3D nyomtatás főtevékenységgé válik, tehát gyártásra használják, ebben az esetben fájjon a gyártásvezetőnek a feje a nyomtató miatt :-)
2. Amennyiben a 3D nyomtatás nem főtevékenység, hanem egy újabb nyomtató berendezés az épületünkben, akkor egy újabb karbantartási utasítás létrehozása a feladatunk, a karbantartások felügyelete, a gép üzemelésének biztonságossá tétele, fogyóeszközök biztosítása.
3. És ez már érdekesebb kérdés, ha a 3D nyomtatót mi szeretnénk használni olyan célokra, mint egy csavar előállítása, amiből nincsen készleten. Ugyan ennek a gazdaságosságát még nem látom be a következő okokból:
- a tömegtermelés mindig olcsóbb - ha nem nyomod meg időben a stop gombot, a gép kiköp 200.000 darabot (Akármiből. Legyen az egy csavar vagy egy DVD lejátszó)
- A nyomtatót üzemeltetni kell (elektromos áram, fogyóeszközök, kellékek)
- A nyomtatáshoz a csavar rajzát is "be kell szerezni", azaz megvásárolni vagy egy olyan csapatot foglalkoztatni, amelyik elkészíti.
(Itt látok egy törekvést a nyomtató forgalmazójától, miszerint ingyen adná a programot és a rajzokat is, ellenben a törekvés a nagy gyáraktól is meglesz, hogy ne tudják ilyen módon "lemásolni" a termékeiket).
Amennyiben megoldódik az, hogy gazdaságosan lehessen üzemeltetni egy ilyen nyomtatót, a nyomtató biztosan olyan minőségű alkatrészeket nyomtat, amire szükségem van, megvan az elhatározás, hogy egy ilyen nyomtatót bevonjunk a létesítmény-üzemeltetésbe és megvan rá a pénzügyi keret is, ebben az esetben a következő teendőink lesznek:
- A nyomtató üzemeléséhez szükséges összes kelléket és anyagot számításba kell vennünk.
- Át kell tekinteni a karbantartási utasításokat és a berendezéseket, történeti adatokat arra vonatkozóan, hogy milyen alkatrészek nyomtatására van/lehet igény
- A felhasználható anyagokból egy listát kell készítenünk arra vonatkozóan, hogy mely termékeket tudunk velük gyártani (pl. téli autógumit igen, WC csészét már nem, de csavarokat, bekötőcsöveket, asztalokat, bármit).
- A nyomtatni kívánt alkatrészekről be kell szerezni a nyomtatási képet
- kezdődhet a nyomtatás!
De szerencsére általában nem öncélúan üzemeltetünk egy berendezést, ezért egy ilyen nyomtató üzembehelyezése előtt gondos számításokat kell végeznünk arról, hogy megtérül-e egyáltalán a befektetés? Nem tartom szerencsésenk pl. egy nyomtató üzemeltetését évi 100 darab -lehetőleg ugyanolyan- csavar előállítására, ezért miután a fentieket számba vettük, számoljunk egy kicsit: miből, hány nyomtatási igény keletkezhet egy évben? Mennyibe kerül a nyomtató és a nyomtatás? Mennyibe kerül ezeket az alkatrészeket beszerezni és/vagy tárolni? Megváltozik -e a garanciális feltétele a berendezéseknek azzal, ha nyomtatóval biztosítom hozzá az alkatrészt? Ezek a számok fogák eldönteni a 3D nyomtatónak a felahsználásának a jövőjét a létesítményüzemeltetés területén.

A kérdés általánossá tételéhez ("Lesz-e új ipari forradalom"):
El tudom képzelni, hogy lesz olyan törekvés, hogy ez megváltoztassa az emberek életét. Minden otthonba egy ilyen nyomtatót! Felejtse el a bevásárlást, nyomtassa ki a legújabb divat szerint elkészült cipőjét! Mindez azon múlik, hogy lesz -e olyan tőkeerős piaci szereplő, aki ezt felkarolja (lásd Apple - megváltoztassuk az emberek életét), vagy pedig a gyártó cégek önös érdekből kifolyólag minden módon akadályozni fogják az elterjedését (lásd pl. az autók alternatív üzemanyag meghajtásának fejlődását).
Legenyei Péter
 
Hozzászólások: 44
Csatlakozott: 2011.10.27. 20:40

Re: A 3d nyomtatás hatása a létesítménygazdálkodásra (*)

HozzászólásSzerző: Czerny » 2012.01.22. 16:23

Ez a feladat szorosan összefügg a féléve végi záróprezentációval.

Azaz: azt próbáljátok mérlegelni, ha a 3D nyomtatás kiváltja a tömegtermelést (azaz nem az a kérdés, kiváltja-e!!)
milyen hatása lesz arra a főtevékenységre, ahol éppen dolgozol (vagy egy másikra).

Stratégiát vázolunk fel, azaz elképzelsz variációkat és kidolgozod, mi fog akkor történni.
Ez most egyszerű, mert gyakorlásképpen csak egy változat van, lásd fenn.
Tehát:
1. A 3D nyomtatás el fog terjedni (munkahipotézis)
2. Milyen hatása lesz arra a főtevékenységre, ahol dolgozol?
3. A főtevékenység változása a munkahelyeket, az emberek munkakörülményeit hogyan változtatja meg?
(Felejtsed el az épületüzemeltetést, kit érdekel...., a főnökeidet, mert csak az orrukig látnak esetleg.... )
4. A megváltozott munkakörnyezetet másképp kell majd folyamatosan újraelőállítani, azaz nyilván a szolgáltatások is megváltoznak
(összetétel, minőség, nyilván ár, stb.)
5. És akkor mi lesz és hogyan?

Segítség: a létesítménygazdálkodás szorosan összefügg a főtevékenységgel, nincs olyan, hogy az változik, mi meg majd ugyanúgy csinálunk tovább mindent, mint eddig.
Czerny
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 2191
Csatlakozott: 2008.05.20. 19:30

Re: A 3d nyomtatás hatása a létesítménygazdálkodásra (*)

HozzászólásSzerző: Török Ákos » 2012.01.24. 13:44

Sziasztok!

Számomra a 3D nyomtatás egy termelési technológia. ha elterjed, akkor 3D technológiával termelő gyárak fognak alakulni. Egyéni igényekre tudnak olcsón termelni. A 3D nyomtatás egy piaci szegmens lesz a termelésben.

Az én feladatom – pár áruház létesítménygazdájaként – véleményem szerint nem fog megváltozni. Lehet, hogy ilyen technológiával gyártott termékeket is fogunk árulni.

Egy főtevékenységként 3D nyomtatással foglalkozó cég létesítménygazdájának természetesen fel kell készülnie a technológia velejárójára. Ugyanúgy, mint egy gyógyszergyárban, autógyárban, kórházban más és más feltételeknek kell megfelelni, más és más SLA-k vannak. Így a 3D gyárba is biztosan speciális SLA-ra van szükség.

Megeshet, hogy veszünk mi is egy ilyen nyomtatót, hogy kissebb szerszámokat készítsünk vele. Akkor valamennyire foglalkoznom kell ezzel a témával. De ez akkor sem lesz főtevékenység nekünk.
Török Ákos
 
Hozzászólások: 83
Csatlakozott: 2011.11.25. 16:28

Következő

Vissza: FM Guru Fórum

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron