A 3d nyomtatás hatása a létesítménygazdálkodásra (*)

A Magyar Létesítménygazdálkodási Szövetség nyilvános létesítménygazdálkodási fóruma.
A fórumok szervere a leveleket, értesítéseket az info@fmguru.hu e-mail címről küldi. Ha biztos akar lenni, hogy megkapja a leveleket, javasoljuk, lépjen kapcsolatban az Ön cégének az informatikai részlegével, és kérje, hogy vegyék fel az info@fmguru.hu e-mail címet a a spam szűrőben megbízhatók közé.

Re: A 3d nyomtatás hatása a létesítménygazdálkodásra (*)

HozzászólásSzerző: szabomihaly » 2012.01.29. 11:05

Sziasztok !
Az számomra sem kérdés, hogy ez a technológia a modern emberi élet szinte minden területén egyre nagyobb teret nyer.
Csak idő és pénz kérdése, hogy a fejlesztések következményeként a szükségleteinknek megfelelően a különböző termékek előállítását ezzel a módszerrel fogják megoldani. A széles körű elterjedéshez nélkülözhetetlen az emberi tényező a gondolkodás a szemléletmód és a szokások átalakítása is. Ez viszont nem szokott rövid idő alatt megtörténni.
A jelenlegi munkahelyem fő tevékenységét tekintve kereskedelmi, logisztikai profilú. Fő termékünk a nyomtatott sajtónak az ( cca 1600 féle kiadvány ) eljuttatása az olvasót kiszolgáló értékesítési helyekre ( cca 2200 ). Az elektronikus sajtó létezése és tér nyerése már eddig is jelentősen csökkentette a nyomtatott sajtó termékek piacát. Ez a folyamat sajnos nem fog megállni. Úgy gondolom, hogy a 3d nyomtatás az újságok különböző mellékleteinek, kiegészítőinek, stb. házilagos létrehozásában játszik majd szerepet. Ehhez viszont mi adhatjuk a nyomtatókat a szoftvert, patront, stb. így az olvasó továbbra is tőlünk fog vásárolni. A jelenlegi raktározási háttér ezeket az igényeket kisebb, nagyobb átalakítást követően ki tudja szolgálni. Nyilvánvalóan a nyomtatott termékek mennyiségének és összetételének változása a munkakörök változását is jelenti. A jelenlegi szakmai struktúra meg fog változni kevesebb alkalmazottra lesz szükség. Nagyobb lehetőség lesz a távmunkára tehát kevesebb irodát kell fenntartani és ennek megfelelően az infrastruktúra kialakítása és fenntartása is meg fog változni.
szabomihaly
 
Hozzászólások: 68
Csatlakozott: 2011.10.29. 04:56

Re: A 3d nyomtatás hatása a létesítménygazdálkodásra (*)

HozzászólásSzerző: LaszloDeli » 2012.01.30. 16:43

Kedves Kollegák,

Vannak gondolatok melyekkel én is egyetértek veletek, de úgy érzem hogy ne a teljes felhasználhatóságát nézzük a technológiának, hanem csak bizonyos funkcióit.
Czerny úr által felvett 5 kérdés körrel kapcsolatban a következő a véleményem:

1. A 3 D nyomtatás igen véleményem szerint is elfog terjedni ha minden technológia problémát megfognak oldani. Egyelőre eléggé utópisztikus az a gondolat hogy házfalakat , lécsőházakat készítsenek ilyen módon, de higyjük el hogy hogy befog következni. 20 évvel ezelőt még táska méretű mobilokkal rohangáltunk most pedig összehajtahatós érintő kijelézős 3D-s mobikokkal.
Képzeljük el hogy egy épület felügyeleti rendszer ezzel technológiával össze van kötve, egy alkatrész meghibásodást jelzi a rendszer a karbantartóknak, mire a hiba elhárítása elkezdődik a hibás alaktrész legyártásra ( nyomtatásra kerül).
Előnye: nem kell megrendelni alkatrészt, rövidebb a kiesett idő az üzemeltetésben, ezáltal egy jobb mibőségű szolgáltatást tudunk biztosítani ( SLA, kötbér stb).
Tovább ábrándozva kisméretben 3D homlokzat nyomtatás, vagy lássuk be sok esetben egy ház üzemeltetői a hiba forrását se találják meg hanem lebontják le a fél irodaházat hogy megtalálják a probléma forrását, de ha nekem a CAFM jelzi hogy hol a hiba és mely alakatrész hibásodott meg, akkor kitudom nyomtatni 3D-ben a helyszint és a hibás alaktrészt. ( valjuk be hogy nem minden karbantartó tudd megbízhatóan tervrajtot olvasni.)

2. Ezáltal a főtevékenységem bővült komplexebb szolgáltatást tudok adni ezzel is biztosítva a BCP-t.

3. A főtevékenység változása minőségi és munkakörülmények javulását fogja eredményezni. ( bár az tényleg igaz hogy nem igazán fogja érdekelni a fönököket)
Viszont nekünk a modellezésben egy új, vagy egy átépítésre váró irodaháznál ( a költségek pontos megtervezésénél nagy segítséget jelent). Több alternatívát vázolhatunk fel board elé.

4. A megváltozott munkakörnyezetet egyszerűbb lesz standardizálni a korábbi szolgáltatások némelyike megszűnik illletve átalakul ( a puding próbáját tudom javasolni).

5.Nem híszem azt hogy a LG főtevékenységet egy komplett 3D félig gyártási szolgáltatás fogja felváltani, továbbra is azt vallom hogy igen kell hogy ismerkedjünk vele és a jelenlegi LG-t egészítsük ki.
A technologia jelenlegi arany poros ára a gyakorlati alkalmazást a mi szintünkön nem teszi lehetővé, de ha az esetleges használót a tervezők, gyártók megkérdeznék akkor lehetne közös ötleteken dolgozni...

üdv
Holnap bent.
LaszloDeli
 
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2011.10.30. 18:29

Re: A 3d nyomtatás hatása a létesítménygazdálkodásra (*)

HozzászólásSzerző: GyorgySzilvia » 2012.01.30. 16:44

A ma még gyerekcipőben járó új technika jövőbeni alkalmazási területeit nehéz megjósolni. Kísérleti stádiumban van ugyan, azonban a tudományos élet mellett már az ipar érdeklődését is felkeltette, ami biztos előjele annak, hogy igen gyors innováció elé nézünk.
A mai ismeretünk mellett alkalmazásának legfőbb korlátja (a magas költség mellett, amit azonban egy intenzív fejlesztés és iparszerű, tömeges alkalmazás gyorsan az elfogadható szintre nyomhat le) az anyagszerűség problémája.
Jelenleg az egy, legfeljebb két eltérő anyagból felépülő tárgyakhoz alkalmazható, és jellemzően modellek, makettek „előállítására” szolgál, nem végleges, piackész termékeket állít elő.
Ma még nehéz elképzelni, hogy egy fémből készülő csapágyat fémből, a végterméktől elvárt fizikai, mechanikai jellemzőkkel állítsunk elő a 3D nyomtatási technológiával, bár ez esetben az anyag majdnem homogén volta (legfeljebb a szilárdsági, keménységi értékekben lehet eltérés az egyes alkatrészek anyaga között) könnyít a helyzeten.
Nehezebbnek tűnik az olyan tárgyak előállítása, melyek sok, eltérő tulajdonságú anyagból állíthatók csak elő. Itt a fejlesztésnek két iránya lehetséges. Az egyik a tárgyak, termékek áttervezése oly módon, hogy minél kevesebb anyagfajtából legyen ugyanaz a használati érték előállítható. A másik út olyan új anyagok kikísérletezése, melyek egyes tulajdonságai bizonyos határok között tetszőlegesen változtathatók. Az ilyen „joker”-anyagok hasonlóak lehetnek a szintetizátorhoz, mellyel különböző hangszerek hangzása állítható elő anélkül, hogy ezek a hangszerek rendelkezésünkre állnának.
Amíg az első esetben termékinnováció, technológiai megújítás (emellett a vevői igények megváltoztatása, az új termékek iránti kereslet megteremtése, azok elfogadtatása, azaz komplex marketing tevékenység) szükséges, a második eset az anyagtant állítja új kihívás elé.
Persze az is lehet, hogy mindez hamarosan zsákutcának bizonyul. Amíg nincs rá tömeges igény, illetve a technológiának a piac által tolerálható költségszintje nem áll be, addig a laborok és a játékgyárak eszköze marad.
A legnehezebben a komplex, összetett rendszerek előállítása képzelhető el, főleg ha anyagszerűséget is megkövetelünk. Ha nem, akkor modellek, makettek létrehozására (akár 1:1 makettekre is gondolva) nem lehetetlen. A méretprobléma csak idő kérdése, ha a piaci igény megszületik, a teljesítésnek technikai akadálya már ma sem nagyon lenne.

Elterjedése, iparszerű tömeges alkalmazása az életünket akkor fogja igazán és mélyen megváltoztatni, ha a tárgyakat piacképes módon közvetlenül állítja majd elő. Ez esetben a robottechnikánál lényegesen nagyobb változást generálhat a termelésben és a foglalkoztatásban, végső soron az egész társadalom szerkezetében is.
Az FM területén ma elsősorban a makettek előállítása látható, melyekből időben gyorsabban pontosabb, részletesebb információkhoz juthatunk, ezzel lényeges költségeket takaríthatunk meg. Ez különösen igaz akkor, ha a technológia összekapcsolódik egyéb, az FM-ben már ma is használatos elemekkel, mint az épületfelügyelet, költségelemzés, hibaanalízis stb.
3D nyomtatásban az igazi áttörés talán akkor várható, ha szimbiózisba képes lépni a nanotechnológiával. A két párhuzamosan futó innováció összekapcsolódása néhány évtized alatt az emberiség mindennapjait képes lehet sokkal inkább átalakítani, mint a napjainkig tartó informatikai forradalom.
És ezzel természetesen létrejönnek majd új, eddig még nem tapasztalt társadalmi krízisek is, de persze pozitív hozadékként tán az energiafüggőség területén – legalább néhány évtizedig – fellélegezhetnénk.
GyorgySzilvia
 
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2011.11.22. 20:17

Re: A 3d nyomtatás hatása a létesítménygazdálkodásra (*)

HozzászólásSzerző: Czerny » 2012.01.30. 21:53

Emberek, le vagyok nyűgözve.
Csak igy tovább.
Czerny
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 2223
Csatlakozott: 2008.05.20. 19:30

Re: A 3d nyomtatás hatása a létesítménygazdálkodásra (*)

HozzászólásSzerző: andhorvath » 2012.01.31. 15:39

Sziasztok!
Szeirntem az egyediségben rejlő magas ár miatt, a tömeg gyártást nem tudja egy darabig űberelni.
Amíg az ár az egyik legfontosabb, ha nem a legfontosabb tényező, addig az utángyártott olcsó alkatrészeket szereltetjük be irodaházainkba. Bár ne így lenne.
Ettől függetlenűl sem tartom a Létesítménygazdálkodásban alapvető forradalmi eszköznek.
üdv.
H.András
andhorvath
 
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2011.03.02. 12:30

Re: A 3d nyomtatás hatása a létesítménygazdálkodásra (*)

HozzászólásSzerző: HorvathZsolt » 2012.02.07. 00:24

Sziasztok,

végigolvasva e tárgyban az eddigi hozzászólásokat, egyértelművé vált számomra, hogy a képzelőerőnk korlátozott, és ezzel igencsak próba elé állítottuk Czerny tanár urat.
Próbál rávezetni valamire bennünket, mi meg csak visszapattanunk.
Az eddigi megjegyzések közül én Legenyei Péterével tudok leginkább azonosulni, kb. ennyire tudtam én is elrugaszkodni a jelen valóságától. Kérdések tömegesen merülnek fel bennem (alapanyagok acél, műanyag, gyanta: mindet ezekből sem lehet előállítani)
Gondolkodtam, hogy a GYSEV-nél a főtevékenységünk, azaz a személyszállítási tevékenységünk miképpen tud megváltozni a 3D nyomtatás elterjedésével.
Hát, nincsen ötletrohamom. Talán a műhelyeink, a járműjavítóink alkatrészellátási problémáin lehet majd könyebben segíteni. Mindez a szolgáltatás minőségére pozitívan hathat ki.
Azt gondolom, hogy a folyamatos fejlődéssel így a 3D nyomtatással is végső soron a szolgáltatások minősége fog egyértelműen javulni, és a helyhez kötöttség mint olyan fog háttérbe szorulni. Azaz nagy távolságokról, fizikai jelenlét mellőzésével, már-már laboratóriumi körülmények között leszünk képesek a legtöbb esetben szolgáltatni, mint létesítménygazdák.
Megváltoznak mindennapjaink, rövidebb reakcióidőt, rugalmasabb kiszolgálást várnak majd el tőlünk, amelyet a nekünk is szolgáltató vállalkozók élesedő versenye miatt ki kell és ki is fogunk tudni aknázni.
Megváltozik a szerepünk, de ez nem egyik pillanatról a másikra következik be. Legyünk éberek, figyeljük a trendeket, de ne mi legyünk az úttörők, mert az legtöbbször drágább....

Horváth Zsolt
HorvathZsolt
 
Hozzászólások: 81
Csatlakozott: 2011.11.13. 00:30

Re: A 3d nyomtatás hatása a létesítménygazdálkodásra (*)

HozzászólásSzerző: budaiferenc » 2012.02.07. 19:48

Sziasztok,

A mai napon olvasva találtam ezt a cikket, ami szerintem már túlmutat egy ponton.

http://index.hu/tudomany/2012/02/07/beu ... llkapcsot/

A cikket elolvasva feltűnt, hogy fél év telt el míg nyilvánosságra hozták a sikeres műtét hírét.
Újból elolvasva a hozzászólásokat és Czerny úr hozzászólásait azt gondolom, hogy ez a technológia itt van. És keresi az utat ,magának...

Üdv,
Ferenc
budaiferenc
 
Hozzászólások: 91
Csatlakozott: 2011.11.22. 20:37

Re: A 3d nyomtatás hatása a létesítménygazdálkodásra (*)

HozzászólásSzerző: Czerny » 2012.02.07. 23:30

Czerny
Adminisztrátor
 
Hozzászólások: 2223
Csatlakozott: 2008.05.20. 19:30

Re: A 3d nyomtatás hatása a létesítménygazdálkodásra (*)

HozzászólásSzerző: budaiferenc » 2012.02.10. 00:38

Sziasztok,

Egy újabb link a témában:

http://www.origo.hu/techbazis/20120207- ... mtato.html

Üdv,
Budai Ferenc
budaiferenc
 
Hozzászólások: 91
Csatlakozott: 2011.11.22. 20:37

Re: A 3d nyomtatás hatása a létesítménygazdálkodásra (*)

HozzászólásSzerző: Csapó Balázs » 2012.03.10. 17:55

Sziasztok!

A bérgyártás következő lépése. Ha már ennyire lecsökkentették a termékek életciklusát miért ne gyártsuk mi magunk?
Megnéztem a videót és jelenlegi formájában nem tűnt túl nagy gépnek. Feltehetően kisebb használati tárgyak előállítására képes gép elfér a fénymásoló mellett is.

A használatát úgy tudnám elképzelni, hogy nem kell elsétálnom a boltba és megnéznem a vásárolni kívánt berendezést, vagy használati tárgyat, hanem letöltöm a bútortervező oldaláról a kívánt berendezés tervrajzát kifizetem neki (ha 1 db-ot akarok „kinyomtatni” lesz egy egység ár egyébként meg a nyomtatás számától függő árat kell fizetnem) online és PRINT.
Nem lesz többé probléma, ha az 5 éve vásárolt székekből már néhánynak eltörött a támlája és 3 különböző modellre tudom leültetni az irodaház fontos vendégeit. Előkeresem a tervező honlapján a modellt letöltöm és a cég arculata megmentve! Az előállítási költségeket valószínűleg látni fogom a képernyőn a PRINT gomb mellett. Csak a designt és a használati értéket kell külsősnek megfizetnem. Talán leegyszerűsödnek a tárgyi beszerzések. A nagyobb méretű dolgok előállításához valószínűleg a közeli nyomtató csarnokba kell csak elugrani.
Egyébként meg egy irodaépület vagy bevásárlóközpont esetén hasznos szolgáltatás lehet a bérlők felé egy ilyen gép üzemeltetése, ami minden apró igényeiket (pl.:dekoráció) kielégíti. És gondolom a létesítménygazda nyerné meg az üzemeltetését.
Az igazi az lenne, ha nyomtatás után a megunt tárgyakat belehelyezve egy gépbe visszaalakulna azzá a granulátummá, amiből készült…ez lenne ám a recycling!

Szerintem a forradalmi az lesz benne, hogy a nagy OEM-eknek nem kell óriási üzemeket fenntartani, hanem csak egy tóparti tervezőirodát a lángelméknek meg egy kis lyukat az IT-nek akik feltöltik a honlapra a legújabb modelleket. Ez rossz hír az OEM-ek létesítménygazdájának, mivel nincs gyár. Rossz hír a logisztikai cégek létesítménygazdájának mivel nem lesz szükség akkora méretű raktárakra. Az irodaépületek FM-jének meg 3d nyomtatók tűzbiztonsági előírásait kell bújniuk.

Ahogy az internet gyors egyszerű hozzáférést biztosít az információhoz, úgy a 3d nyomtató a tárgyakhoz?
Csapó Balázs
 
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2012.03.09. 13:05

ElőzőKövetkező

Vissza: FM Guru Fórum

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég

cron